Kosova'da Eğitim bölümleri

bolumleri kosova universitesi

Kosova ülkesinde eğitim almak isteyen ve lisans eğitimlerini bu ülkede tamamlamak isten öğrenciler için oldukça fazla Kosova'da Eğitim bölümleri bulunur ve öğrenciler diledikleri bölümü okuyarak mesleklerine başlayabilirler. Kosova bilindiği gibi 2008 yılında bağımsızlığını kazanmış olan ve bu nedenle Avrupa’da yeni sayılan bir ülke olduğu için üniversite konusunda birçok öğrencinin pek fazla bilgisi bulunmaz. Ancak belirtmek gerekir ki, Kosova bir öğrenci için hem maliyet hem de farklı bölümleri ile son derece cazip bir eğitim ülkesidir. Kosova ülkesine giderek eğitim almak isteyen değerli öğrencilerimizin ilk bilmesi gereken kural oldukça uygun maliyetli olan üniversite bölümleridir. Çünkü hangi bölümde okuyacağına karar verecek ve ardından da eğitim alarak hayatına devam edecektir. Birçok farklı bölümü üniversite bünyelerinde bulunduran Kosova ekonomik maliyetler açısından Avrupa’nın belki en ucuz ülkesi olarak göze çarpar.

 

Kosova'da Eğitim bölümleri arasında tıp bölümü oldukça popüler olan ve ülkemizden de birçok öğrencinin ilk tercihi olan bir bölümdür. Tıp bölümünde okumak isteyen bir öğrenci 6 yıl boyunca mesleki olarak eğitim alır ve ardından isteğine göre yine Kosova ülkesinde yüksek lisans yapabilir. Kosova'da Eğitimnde bölümler genelde 2 dilde ağırlıklı olarak eğitim verirler. Bunlardan bir tanesi olan bazı bölümlerde Türkçe dilinde eğitim son derece yaygın olmaya başlamış ve bu nedenle de ülkemiz tarafından en çok tercih edilen bölümler olmuştur. Türkçe dışında ülkede aynı zamanda İngilizce veya Slav dillerinde de eğitimler verilmektedir. Ancak bu dillerde eğitim alabilmek için öncelikli olarak hazırlık sınıflarında okunması ve burayı başarı ile bitirilmesi gerekmektedir.

 

Sadece belli başlı olan Kosova'da Eğitim bölümleri arasındadır. Bu bölümlerin dışında birçok öğrencinin ilk tercihi olan hukuk bölümleri ve eğitim bölümleri de aynı şekilde bulunur. Üniversitelerde istediğiniz bir bölümde eğitim alabilmek için yıllık olarak oldukça uygun olan ücretleri yatırmanız gerekmektedir. Kosova ülkesinde eğitim maliyetleri yıllık olarak düşünüldüğü zaman diğer Avrupa ülkelerine göre son derece uygundur.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş