Kosova'da Eğitim Denklik

denklik kosova universitesi

Birçok öğrenci yurtdışında eğitim aldıktan sonra alacağı diplomanın nerelerde geçerli olacağını bilmek ve buna göre bir adım atmak ister. Bu son derece doğal ve önemli olan bir konudur diyebiliriz. Uygun maliyetleri, ekonomik olarak ucuz yaşamı nedeniyle son birkaç yıldır tercih edilmeye başlanılan ülkelerden olan Kosova ülkesinde de eğitim aldıktan ve seçmiş olduğunuz bölümüm başarı ile bitirdikten sonra alacağınız diploma ülkemizde de aynen geçerli olmaktadır. Bunun en büyük nedeni ve bu kolaylığı sağlayan kurum ise ülkemizde bulunan YÖK kurumudur. Kosova'da Eğitim denklik olarak YÖK tarafından tanınırlığı bulunmaktadır. Bu hassas konuyu biraz daha açmak ve öğrencilerimize bilgi vermek istiyoruz.

Denklik konusu aslında son derece önemli olan ve belki de eğitim hayatınızı bile değiştirebilecek kadar öneme sahiptir. Kosova'da Eğitim denklik anlamında Gerekli şartları yerine getirip YÖK ten denkliğinizi aldıktan sonra siz değerli öğrencilerimize herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Bitirdiğiniz bölümden alacağınız diploma ülkemizde bir işe girerken veya devletle ilgili bir iş olduğu zaman tıpkı ülkemizdeki bir üniversiteden alacağınız diploma ile aynı konumda olması gerekli. Zaten her yıl YÖK tarafından hangi üniversite diplomalarına tanıyıp tanımadığını resmi yazılı olarak cevap alabilirsiniz. Buralardan da gerekli olan takibi yapabilir ve okuduğunuz üniversite ile ilgili bilgiyi bulabilirsiniz. Ülkemizde birçok öğrenci okumak ve iyi bir eğitim almak için yurtdışını tercih ediyor ve bu durumda da denklik sıkıntısı yaşamak istemiyor. Çünkü seçtiği bölümde mesleki olarak tüm bilgileri almış olacak ve okulu bittiği zaman alacağı diploma tanıması olmadığı için ülkemizde tanınmayacak. Bu durum gerçekten can sıkıcı bir hal alabilir. Bu nedenle seçmiş olduğunuz üniversitenin YÖK tarafından tanınması son derece önemlidir.

Sizlerde Kosova'da Eğitim denklik konusunda bir sıkıntı yaşamayacağınızı ve eğitimlerinizin ardından alacağınız diplomanın ülkemizde tanınması önemlidir. İyi bir eğitimin ardından tekrar ülkenize dönerek mesleğinize başlayabilmek için YÖK tarafından gerekli araştırma ve isterse yapacağı sınav’da başarılı olmanız durumunda özel veya bir devlet kurumunda diplomanız sayesinde işe girerek meslek hayatınızda oldukça iyi bir kariyer elde edebilirsiniz.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş