Kosova'da Eğitim Bölümleri

bolumleri universiteleri kosova

İyi bir üniversitede eğitim almak kadar önemli olan bir diğer konuda seçeceğiniz bölümdür. Ülkemizde öğrenciler meslek seçimlerinde bazen yanlışlıklar yapmakta ve bundan dolayı istedikleri bölümleri okuyamamaktadırlar. Bu hataya düşmemek ve sizlere en uygun bölümü seçmek için dikkatli ve titiz olmanız gerekir. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için de bu aynen geçerli olup gitmek istediğiniz bölümü iyi araştırmalı ve gerçekten size uygun olup olmadığını bilmelisiniz. Yurtdışında üniversite eğitimi alabileceğiniz ülkelerden olan Kosova ülkesinde de üniversitelerde birçok bölüm bulunmakta ve sizler bu bölümlere doğrudan kayıt olarak eğitim alabilmektesiniz. Kosova'da Eğitim bölümleri ülkemizde olduğu gibi oldukça fazla sayıda olup seçim konusunda zorlanabilirsiniz. Ancak seçimden daha çok hangi bölümde eğitim almaya karar vereceğiniz önemli olmaktadır. Kosova'da Eğitim bölümlerine kısaca bakacak olursak fakülte olarak bakmamız gerekebilir. En önemli ve tercih edilen fakülteler tıp fakülteleri ve hukuk fakülteleridir.

 

Kosova'da Eğitim bölümleri arasında tıp fakültesinde yer alan diş hekimliği ve hemşirelik bölümleri genelde tercih edilir. Bunun yanında hukuk fakültelerine bağlı olan genel hukuk bölümü de vardır ve sizler tarafından tercih edilebilir. Diğer bölümlere örnek verecek olursak, mühendislik fakültelerine bağlı olan inşaat mühendisliği bölümü, mimarlık bölümü ve felsefe fakültesine bağlı olan bölümler vardır. Sadece tıp eğitimi almak istediğiniz zaman bu eğitim toplamda 6 yıl sürmektedir. Tıp fakültesi bünyesinde bulunan diş hekimliği bölümleri ise 5 yıl sürerken yine aynı fakültenin bölümlerinden olan hemşirelik bölümünde eğitim ise 4 yıl sürmektedir. Burada önemli olan bir başka konu da, seçmiş olduğunuz bölümde eğitim alacağınız dil olacaktır.

 

Örneğin İngilizce bölümlerinde eğitim almak istediğiniz zaman 1 yıl sürecek olan bir hazırlık sınıfına gitmek zorundasınız. Ancak Kosova'da Eğitim bölümleri arasında birçok bölüm aynı zamanda Türkçe dilinde de eğitim verdiği için sizler seçtiğiniz bölüm Türkçe ise doğrudan 1.sınıfa başlayarak eğitim alırsınız. Bu nedenden dolayı eğitim almak istediğiniz bölümü seçerken hangi dilde eğitim verdiğine ve kaç yıl sürdüğüne dikkat etmeli ve de bu dile göre de bölüm belirlemelisiniz.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş