Kosova'da Eğitim

universiteleri kosova

 

Kosova ülkesinde eğitim almak üstelik bazı bölüm ve üniversitelerinde Türkçe dilinde almak istiyorsanız bu konuda şanslı olduğunuzu ve Kosova'da Eğitim sayesinde bu eğitimleri alabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Kosova bizlere olan benzerliği ve kültürel yapısı ile yakın olan bir ülke durumundadır. Kosova ülkesinde eğitim alabileceğiniz üniversiteler arasında Priştine üniversitesi, Prizren üniversitesi, Riinvest üniversitesi ve Universum üniversitesi bulunur. Siz değerli öğrenciler yukarıda adı geçen üniversitelerde son derece uygun fiyatlarla birlikte kaliteli bir eğitim alabilir ve meslek hayatınıza başlayabilirsiniz. Ülkemizden birçok öğrencinin tercih ettiği üniversitelere giriş koşulları hakkında da kısaca bilgi vermek gerekir. Öncelikli olarak bir sınava girmenize gerek olmadığını ve üniversitelerde eğitim almak için bir taban puan gerekmediğini bilmeniz gerekir.

 

Kosova'da Eğitim giriş sırasında sizlerden bazı evrakları bulundurmanızı isterler. Bunlardan ilki lise diploması şeklindedir. Ancak lise diplomanızın hangi okuldan olduğu veya ne derece ile mezun olduğunuz değil sadece noter onaylı olmasının önemli olduğunu belirtelim. Lise diplomanızın yanında ise sizlerden istenen bir diğer evrak ise pasaportunuz olacak ve bu pasaportunda en az 2 yıl daha geçerliliği olmak zorundadır. Sağlık raporu aynı şekilde giriş sırasında sizlerden talep edilen ve önemli olan bir belgedir. Sağlık raporunu almak konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız çünkü sağlık raporunu herhangi bir sağlık ocağından veya aile hekiminizden de alabilirsiniz. Aynı şekilde lisede iken aldığınız tüm notları gösteren ve transkript olarak bilinen not dökümünüzü sizlerden talep edebilirler. Tüm bunların yanında da toplamda 7 tane olması istenen ve cepheden çekilmiş olmak şartıyla vesikalık resimlerinizi de okul yönetimi sizden isteyecektir. Son olarak kimliğinizin de fotokopisi istenecek ve bu evrakların tamamlanmasının ardından sağlıklı bir şekilde kayıt işleminiz yapılacaktır.

 

Yukarıda saymış olduğumuz belgeleri zamanında ve eksiksiz olarak Kosova'da Eğitim kayıt bürolarına teslim etmeniz durumunda hızlı bir şekilde kaydınız yapılacak ve sizler Kosova ülkesinde rahatlıkla eğitim almaya başlayabileceksiniz. Üniversitelere kayıt olabilmek için gerekli olan evrakları zamanında hazırlamanız da son derece önemli olup kayıt tarihlerine yakın değil de daha çok en az 2 ay kala bu evrakları tamamlamanız iyi olacaktır.

Detaylı bilgi ve belgeler için, eğitim Anadolu Yurtdışı Eğitim danışmanlarımıza danışabilirsiniz.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş