Kosova'da Eğitim

universitesi kosova

Kosova bizler için de son derece önemli olan ve tarihi olarak da aslında bir Türk ülkesi diyebileceğimiz bir ülkedir. Henüz 2008 yılında bağımsız olan her geçen gün gelişmekte olan ülkede üniversite eğitimi almak son derece kolay ve maliyet açısından da oldukça uygundur. Herhangi bir Kosova'da Eğitim öğrencisi olmak için ülkemizde liseden veya meslek lisesinden mezun olmanız yeterli olmakta ve liseden almış olduğunuz diploma sayesinde rahatlıkla kayıt olabilmektesiniz. Kosova ülkesinde bir üniversitede eğitim alabilmek için ülkemizde olduğu gibi liseden sonra bir sınava girmek veya bir puanı almak sizlerden kayıt sırasında istenmez. Bu nedenle kayıt olarak eğitim almak son derece kolaydır. Kosova’da bir üniversitede okuyabilmek için kayıt zamanları ile ortalama olarak her yıl Haziran aylarında başar ve sizler gerekli olan belgeleri alarak kayıt olur ve eğitimlerinize başlayabilirsiniz. Özellikle son yıllarda ülkemizden birçok öğrenci eğitim almak ve meslek hayatına başlayabilmek için Kosova ülkesindeki üniversiteleri tercih etmeye başlamıştır.

Kosova ülkesinde herhangi bir üniversiteden mezun olduktan sonra alacağınız diploma ise tüm Avrupa Birliği ülkelerinde de aynen geçerli olmakta ve bu da siz değerli öğrencilere büyük avantajlar getirmektedir. Kosova'da Eğitim aynı zamanda ülkemizde YÖK tarafından da tanınırlığı bulunmaktadır.. Kosova ülkesinde bir üniversitede eğitim alacağınız zaman eğitim dili olarak genellikle Arnavutça, Hırvatça veya bazı bölümlerde Türkçe dillerinde eğitim alabilirsiniz. Türkçe dilinde eğitim bazı üniversitelerde olmasına rağmen oldukça yaygın olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu nedenle Türkçe eğitim verildiği için ülkemizde de öğrenciler tarafından her zaman tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmiştir. Özellikle bağımsızlığını ilan ettiği 2008 yılından sonra ciddi oranda artış olmuş ve birçok öğrenci bu ülkeye giderek eğitim almaya başlamıştır.

Kosova'da Eğitim eğitim kalitesi olarak Avrupa Birliği standartlarında eğitimi sizlere sunar ve her zaman her bölümde en iyi mesleki bilgileri sizlere aktarmaya çalışır. Bu sebepten dolayı da rahatlıkla gidebilir ve eğitim alarak meslek hayatlarınıza başlayabilirsiniz. Avrupa Birliği normlarına uygun olarak eğitim alabileceğiniz bir ülke olan Kosova, siz öğrencileri beklemektedir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş