Kosova'da Eğitim Tıp Fakültesi

tip fakultesi pristine universitesi kosova

 

Kosova günümüzde özerk olarak bilinen ve aslında örnek olarak Azerbaycan ülkesi Nahcivan gibi statüsü olan bir ülkedir. Bu nedenle gittiğiniz ve eğitim almaya başladığınız zaman özerk bir ülkede olduğunuzu bilmeniz gerekir. Ancak özerk bir ülke olmasına rağmen eğitim anlamında son derece kaliteli ve modern kurumlarda eğitim verilen bir ülke konumuna da kısa sürede ulaşmıştır. Kısa sürede olmasının sebebi ise henüz 2008 yılında bağımsız olarak tanınmasını gösterebiliriz. Kosova ülkesinde eğitim almak isteyen öğrencilerde son yıllarda ciddi oranda artışlar olmuş ve birçok öğrenci artık Kosova ülkesinde eğitim almak istiyor hale gelmiştir. Bunun nedenleri arasında sınavsız girilebilen üniversiteler ve üniversitelerde yer alan bölümleri örnek verebiliriz. Bu bölümler arasında tercih edilen en önemli bölüm ise ülkemizde de olduğu gibi tıp fakültesi bölümleridir. Kosova'da Eğitim tıp fakültesi öğrencileri değişik bölümleri tercih ederek toplamda hazırlık dil eğitimi hariç 6 yıl olmak üzere eğitim alırlar ve ardından mesleklerine başlarlar. Tıp fakültesi içerisinde yer alan bölümlerden olan diş hekimliği bölümü ise hazırlık dil eğitimi hariç 5 yıl sürmektedir.

 

Kosova'da Eğitim tıp fakültesi bölümleri arasında bulunan bölümler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, bu bölümlerin genel tıp bölümü başta olmak üzere diş hekimliği bölümleri olduğunu belirtebiliriz. Genel tıp bölümünde öğrenciler hazırlık dil eğitime ile beraber 7 yıl eğitim alırlar ve değişik branşları seçerek doktor olarak mesleklerini yaparlar. Diş hekimliği bölümleri ise sın sınıflarında uygulamalı eğitim olmak üzere hazırlık dil eğitimi ile toplamda 6 yıllık bir eğitim verirler. Genel tıp ve diş hekimliği bölümlerinin yanında yine tıp fakültesine bağlı olan 3 bölüm daha vardır. Bu bölümler ise eczacılık bölümü, fizyoterapi bölümü ve hemşirelik bölümleridir. Öğrenciler tıp fakültelerinde yer alan bu bölümlerden dilediklerini seçerek öğrenim görebilirler.

 

Herhangi bir tıp fakültesinde eğitim almak için oldukça uygun olan maliyetleri ödemek gerekebilir. Örneğin Kosova'da Eğitim tıp fakültesi bölümleri için ödenmesi gereken ücretler web sitemizde harç ücretler bölümünde bulabilirsiniz. Modern olan okullarda ve gelişmiş olan laboratuarlarda eğitim veren üniversiteleri bitiren tüm öğrencilere verilen diploma ise ülkemizde de YÖK tarafından tanınmakta YÖK isterse sınav sonucunda başarılı olmanız durumunda mesleğinizi icra edebileceksiniz.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş