Kosova Priştine Üniversitesi

pristine kosova universitesi

Kosova ülkesinin belki de en önemli üniversitelerinin başında gelmekte olan Kosova Priştine üniversitesi bundan uzun yıllar önce 1969 yıllarında kurulmuş olan son derece köklü bir eğitim kurumudur. Üniversite ilk olarak 1969 yılında kurulmasına rağmen resmi olarak ise 1970 yılında devlet tarafından tanınmış ve eğitimlerine başlamıştır. Üniversite uzun yıllar boyunca birçok öğrenciyi mezun etmiş ve meslek hayatlarına başlamalarında ön ayak olmuştur. Ancak üniversite 1999 yılında öğrenimine tam 2 yıl boyunca ara vermek zorunda kalmış ve eğitim verememiştir. Bunun sebebi ise o dönemde Sırbistan ülkesinde devam etmekte olan iç savaş şeklinde gösterilebilir. Ancak bu iki yılın ardından üniversite tekrardan eğitimlerine devam etmiş ve günümüzde de sorunsuz bir şekilde devam etmektedir. Üniversite zorlu geçen savaş yıllarının ardından hızlı bir şekilde yükselişe geçmiş ve günümüzde Kosova ülkesinin en kaliteli eğitim veren kurumlarının arasına girmeyi başarmıştır.

Kosova Priştine üniversitesi bünyesinde şu anda yaklaşık olarak 10.000 kişiden fazla öğrenci eğitim görmekte ve bu sayı her yıl hızlı bir şekilde artmaktadır. Üniversitede aynı zamanda günümüzde 600 kişiden fazla olan akademisyen ve öğretim görevlisi de görev yapmakta ve tüm öğrencilere eğitim vermektedir. Eğitim kalitesinin her yıl biraz daha yükseldiği Kosova Priştine üniversitesi şu anda Avrupa standartlarında eğitim veren bir kaliteye de ulaşmış durumdadır. Ancak buna rağmen eğitim kalitesini arttırmak için çalışmalarına devam etmekte ve bunlara ek olarak her yıl artan sayıda yabancı uyruklu öğrenciyi kabul etmektedir. Bu öğrencilerin birçoğu doğrudan kayıt olarak öğrenime başlarken bazıları ise değişim programları sayesinde üniversiteye gelerek eğitim almakta ve hayatlarına devam etmektedir.

Yurtdışında ve Kosova ülkesinde eğitim almak maliyet açısından son derece uygun olduğu için seçilebilecek en kaliteli üniversitelerden birisi de şüphesi Kosova Priştine üniversitesi olup siz değerli öğrencilerimiz burada eğitim alabilirler. Ülkemizde birçok öğrencinin eğitim aldığı üniversite günümüzde kaliteli olan ve modern sayılan tesisleri ile son derece önemli bir eğitim kurumu halini almıştır ve her yıl bu kaliteye artı bir değer katarak büyümeye devam etmiştir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş